نکات ایمنی خودرو که هر راننده ای باید بداند

در حالی که ما در شرکت سام صنعت پارس می دانیم که شما راننده ای عالی و با ملاحظه هستید، ممکن است شما از جمله رانندگانی باشید که برای حفظ وضعیت خوب خودروی خود و رانندگی ایمن به کمک و مشاوره بیشتری نیاز دارد.

ممکن است در سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا، زیاد رانندگی نکرده باشید، به خصوص اگر بیشتر وقت خود را از خانه کار کرده باشید، یا ممکن است یک یا دو سفر جاده‌ای را تا زمانی که محدودیت ها برداشته شوند، به تأخیر انداخته باشید.اگر ماشین شما برای چند ماه در پارکینگ بوده است، ممکن است قبل از اینکه دوباره وارد جاده شوید، به کمی توجه بیشتر نیاز داشته باشد.

ما به ایمنی و همچنین به وضعیت خودرو شما اهمیت می دهیم، بنابراین در اینجا، نکات مهم ایمنی خودرو که هر راننده باید بداند، آورده شده است.

ماشین خود را معاینه و سرویس کنید

اگر خودروی شما اخیراً فعالیت چندانی نداشته است، مهم است که یک برنامه سرویس و بازرسی برای آن رزرو کنید.مکانیک به شما اطمینان می دهد که در طول دوره قرنطینه هیچ مشکلی برای ماشین شما پیش نیامده است و اگر مشکلی وجود داشته باشد، آنها را برطرف می کند.

باتری خود را بررسی کنید

عدم فعالیت در دوره های طولانی می تواند واقعاً روی باتری ماشین شما تأثیر بگذارد، بنابراین مطمئن شوید که مایع کافی در آن وجود دارد و پایانه ها شروع به خوردگی نکرده اند.برای بررسی سالم بودن باتری میتوان از دستگاه تست باتری خودرو استفاده کرد.

 مایع خنک کننده را بررسی کنید


مهم نیست در چه فصلی هستید، شما باید مایع خنک کننده کافی (ضد یخ) در مخزن خود داشته باشید تا موتور شما بیش از حد گرم نشود.ممکن است پس از یک دوره طولانی بدون رانندگی، نیاز به تخلیه و تعویض کامل مایع خنک کننده داشته باشید یا ممکن است فقط به شارژ کردن آن نیاز داشته باشید.این کار خیلی مهم است و اگر به آن توجه نکنید، ممکن است دمای موتور بالا رود و گرمای بیش از حد می تواند باعث فرسودگی زودرس قطعات شود.

فشار تایر خود را بررسی کنید

لاستیک‌های کم باد نه تنها باعث آسیب به تایرها می شوند، بلکه در حین حرکت، سوخت اضافی را مصرف می کنند.این همچنین می‌تواند خطرناک باشد، زیرا باد کم می‌تواند منجر به انفجار در سرعت بالا شود.

فشار هر لاستیک را بررسی کنید و آن را تا فشار توصیه شده توسط دستگاه تنظیم باد ، باد کنید.همچنین باید لاستیک زاپاس خود را نیز بررسی کنید، زیرا نمی خواهید بفهمید که در هنگام پنچر شدن، زاپاس شما هم کم باد شده است!

اطمینان حاصل کنید که ماشین شما کاملاً هیدراته شده است!

هیدراتاسیون مناسب فقط برای انسان ها نیست!شما قبلاً مایع خنک کننده خود را بررسی کرده اید، اما همچنین باید مطمئن شوید که ماشین شما دارای روغن گیربکس و روغن ترمز کافی است.ماشین شما به همه این مایعات نیاز دارد تا بتواند بدون مشکل کار کند.

ترمزهای خود را بررسی کنید

ترمزهای شما تقریباً مهمترین ویژگی ایمنی خودرو شما هستند، بنابراین بسیار مهم است که آنها در وضعیت خوبی کار کنند.چه در مسیر رفت و آمد روزانه خود از ترافیک شهری متراکم عبور کنید یا در یک بزرگراه شلوغ حرکت کنید، باید ترمزهای کاملاً کارآمدی داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید،ایمن توقف کنید.

به چراغ ها نگاه کن!

ممکن است لامپ‌های بیرونی شما از کار افتاده باشند یا کمی کم‌نور شده باشند، بنابراین آن‌ها را نگاه کرده و در صورت لزوم تنظیم کنید.اگر لامپ‌هایی سوخته اند، فوراً آن‌ها را تعویض کنید، مخصوصاً لامپ‌های چراغ‌های جلو و مه شکن‌هایتان.چراغ‌های داخلی شما نیز ممکن است به یک بار بررسی نیاز داشته باشند تا مطمئن شوید همه چیز به خوبی کار می‌کند.


مطمئن شوید که سوخت کافی در باک دارید

واقعاً شگفت‌آور است که بسیاری از مردم در هنگام رانندگی سوختشان تمام می‌شود!اگر قصد دارید به یک سفر طولانی‌تر بروید، بررسی کنید که چقدر در مخزن خود سوخت دارید و در صورت لزوم، مقدار بیشتری اضافه کنید.به طور مشابه، اگر وسیله نقلیه الکتریکی دارید، قبل از حرکت، زمان کافی را برای شارژ باتری اختصاص دهید.

برف پاک کن های شیشه جلو خود را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید

آنها جزء کوچکی از ماشین شما هستند، اما بسیار حیاتی اند.برف پاک کن های شیشه جلو به شما کمک می کنند تا دید خوب و واضحی از جاده پیش رو داشته باشید و بنابراین باید به طور موثر کار کنند.

برف پاک کن های شما فقط برای بارندگی نیستند، آنها همچنین برای تمیز کردن گرد و غبار، کثیفی و سایر زباله های شیشه جلو شما ضروری هستند.برف پاک کن های فرسوده یا ترک خورده، شیشه جلو را تمیز نمی کنند، بنابراین آنها را تعویض کنید.این کاری است که می توانید به راحتی خودتان انجام دهید.

اگرچه برخی از کارها وجود دارد که می توانید خودتان برای ایمنی خودرو انجام دهید – مانند بررسی سطح سوخت و تعویض برف پاک کن های خراب شیشه جلو – اما سایر بررسی ها، تعمیرات و تعویض ها باید توسط متخصصان انجام شود.